Zamów wizytę:

+48 509 333 152

masssuye.poznan@gmail.com

masaż poznań z dojazdem

Najczęstsze przyczyny bólu górnego odcinka kręgosłupa

Jakie są przyczyny bólu w górnej części pleców i jak go leczyć? To zależy ściśle od przyczyny stanu bólowego. Mimo to nawet w przypadkach, w których wydaje się oczywiste, co wywołało ból górnej części pleców, jak np. uraz spowodowany upadkiem, pierwotne źródło bólu w ciele może czasami pozostać nieuchwytne. Niezależnie od tego, czy można określić dokładne źródło bólu w górnej części pleców, warto poznać różne potencjalne przyczyny, aby skuteczniej wybrać odpowiednie leczenie.

Zła postawa


Prowadzenie siedzącego trybu życia lub częste siedzenie przez długi czas zachowując nieprawidłową postawę może powodować poważne zmiany strukturalne w kręgosłupie. Mięśnie mogą stać się sztywne i słabe, a zatem nie utrzymywać kręgosłupa w neutralnym położeniu równie łatwo jak wcześniej. Gdy głowa i ramiona wychylają się w przód, większy nacisk wywierany jest na kości kręgosłupa, dyski, mięśnie, więzadła i inne miękkie tkanki. Jeśli dana osoba wychyla się na jeden stronę znacznie częściej niż na drugą, na przykład podczas jazdy samochodem lub pracy przy komputerze, może to również powodować brak równowagi w górnej części pleców, co w konsekwencji prowadzi do bólu. Czynnikiem, który w dzisiejszych czasach wywołuje, a niemalże wymusza złe ustawienie kręgosłupa szyjnego jest obsługa smartphone’ów. Czynność ta pochłania u wielu osób znaczną część czasu i w większości jest to czas spędzony z pochyloną do przodu i zgiętą głową. Dobre rezultaty w przypadku leczenia stanów bólowych spowodowanych złą postawą przynosi terapia punktów spustowych oraz masaż tkanek głębokich .

Wypadek lub kolizja


Uraz spowodowany wypadkiem (wypadek samochodowy, rowerowy itp.), upadkiem z wysokości (zejście po schodach lub z drabiny) lub urazem sportowym (piłka nożna, hokej itp.) może powodować ból w górnej części pleców przez uszkodzenie kości kręgosłupa, dysków, mięśni, więzadeł, nerwów i / lub innych tkanek miękkich.

Przeciążenie


Nieporównywalnie większe niż zwykle obciążenie górnej części pleców, na przykład spędzając dzień pomagając przyjacielowi przenieść się do nowego mieszkania lub malując sufit (pracując nad głową), może spowodować niekorzystne napięcia mięśniowe, zwichnięcia więzadeł i stan zapalny tkanek w górnej części pleców.

Niewłaściwa technika podnoszenia


Podnoszenie ciężkiego przedmiotu bez utrzymywania kręgosłupa w neutralnej pozycji może powodować nadmierne obciążenie górnej części pleców. W szczególności podnoszenie lub trzymanie ciężkiego przedmiotu nad głową, zwłaszcza jeśli dodatkowo wychylamy go na lewą lub prawą stronę. Podnoszenie przedmiotu, który jest zbyt ciężki w stosunku do wytrzymałości siły i wytrenowania aparatu ruchu, może również powodować urazy a w konsekwencji ból w górnej części pleców.

Czasami stan bólowy może być spowodowany przez kilka czynników jednocześnie, takich jak przeciążenie i niewłaściwa technika podnoszenia.

W następnym wpisie poruszony zostanie temat skutecznych sposobów radzenia sobie z bólem górnego odcinka kręgosłupa.

Podziel się

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on print
Share on email
logo masażysta Poznań

Zaoszczędź czas i zyskaj zdrowie. Profesjonalny masaż z dojazdem do twojego domu na terenie Poznania i okolic.

Godziny pracy:

Pon – Pt. 09:00 – 22:00
Sob – Nd. 10:00 – 21:00

Tel: 509 333 152

Copyright massuye.pl

2020